huseyin-kandemir-sergi-gorsel

Hüseyin Kandemir, Resim Sergisi

03 Şubat - 15 Şubat 2014

huseyin-kandemir

Hüseyin Kandemir

Her sanatçı, tarih içinde sanatın kendi dönemine ait özelliklerini yansıtır. Minyatür tarzı resim, Türk resim sanatında klasik bir yere oturtulmuş, kopyacılık yöntemiyle Cumhuriyet sonrası kendine bir yer edinememiştir. Sanatçı Hüseyin Kandemir’in yürekli, yaratıcı, yenilikçi ve kendine özgün fırçasıyla, minyatür sanatını kendi kalıpları içinde sıcak ve dost bir yaklaşımla resim sanatımıza kazandırma çabasını göstermektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray ve saray çevresini, seyahatleri, eğlenceleri ve dini konuları ele alan minyatür sanatçıları, halka ve yaşantısına sıcak bakmamış ve onları konu dışında tutmuştur. “Halkın yaşantısına, onun sosyo-ekonomik konularına göre oturtamayan bir üslup zamanla yok olmaya mecburdur” görüşüyle hareket eden sanatçı, eserlerini cumhuriyet sonrası bize bu güzel ülkeyi bırakan kahramanlara, dolayısıyla Kurtuluş Savaşına ve onlara kuvvet veren Anadolu insanına ithaf etmiştir.

Her sanatçı gücünü geçmişten alır. Hüseyin Kandemir de geçmişin ünlü minyatür sanatıyla Büyük Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ulu önder Atatürk’ü buluşturmuş ve 2000’li yıllara girerken, cumhuriyetin kurulma mücadelesi verildiği yılları tüm detaylarıyla gelecek nesillere hatırlatmak amacıyla, bu dönemin zor koşullarını ve duygularını eserlerinde işlemiştir. Sanatçı bunu yaparken de gücünü Anadolu halkından, Atatürk’ün deyişiyle “milletin efendisi”nden almıştır. Son yıllarda çalışmalarını kağıt üzerine suluboya tekniği ile minyatür/peyzaj konularında eserler veren sanatçı minyatür resim sanatını başka bir boyuta taşımaktadır.

1959 yılında Karaman’da doğan sanatçı, 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünden mezun, yüksek lisans programını da aynı fakültede Çini Ana Sanat Dalında yapmıştır.

Sergiyi Gezmek için Tıklayınız
silivri-el-sergisi-kapak

Silivri 5 No'lu L tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu El Sanatları Ürünleri Sergisi

17 Ocak - 01 Şubat 2014

pinar-kalem-sergi-gorsel

Pınar Kalem, Resim Sergisi

23 Aralık 2013 - 11 Ocak 2014

pinar-kalem

Pınar Kalem

1970 yılında İstanbul'da doğdu. 1993'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

1993-1995 yıllarında; Newyork Parsons School'da, desen ve yağlıboya, Maryland'da Stevan Scott Galeri ve Light House Galeri'de görsel anlatı eğitimlerine katıldı.

Parisi Maison Alford, Dover ve Amien de spatula Workshoplarına katılan sanatçı sanatsal araştırma ve çalışmalarını spatula tekniği üzerinde yaptı.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda eseri bulunan sanatçı halen çalışmalarını İstanbul'da Arnavutköy'deki atölyesinde sürdürmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında kişisel ve karma sergileri açmaya devam etmektedir.

Sergiyi Gezmek için Tıklayınız
sergi-gorseli

Karma Resim Sergisi, Aysun Pekin

09 Ekim - 09 Kasım 2013

Aysun Pekin

Canan Karahan

Derya Ozan

Füsun Özsoy

Sena Saraç

Sergiyi Gezmek için Tıklayınız
semiha-bicer-sergi-gorseli

Semiha Biçer, Resim Sergisi

23 Ağustos - 12 Eylül 2013

semiha-bicer

Semiha Biçer

İstanbul'da doğdu. 1997 yılında TEGV'de resim çalışmalarına başladı. Akabinde Selçuk Kız Meslek Lisesi'nin resim hocalarından dersler aldı. 1999 yılından beri Basın Müzesinde halen hocası olan Ebulfez FERECOĞLU'nun atölyesinde 10 yılı aşkın bir süredir sanat çalışmalarını sürdürmektedir.

Sanatçı, içinde kopmakta olan özgürlük fırtınalarını aynı anlayışla, renklerle oynayarak boyaların karşı konulmaz cazibesiyle, kendine has yorumlarıyla tuvallerine yansıtmaktadır.

Sergiyi Gezmek için Tıklayınız